BULHARSKO - všeobecné informácie

Bulharsko je krajina starobylej kultúry, pohostinnosti a srdečnosti. Nachádza sa na balkánskom polostrove v juho-východnej časti Európy. Priemerná nadmorská výška Bulharska je 470 m. Prevládajú roviny a pahorkatiny. Najdlhšie bulharské pohorie je Stará Planina, ktorá prechádza stredom krajiny. Iba málokto vie, že Bulharsko má vyše 500 minerálnych prameňov rôzneho zloženia a ložiská liečivého bahna. Ľudské telo prijíma z bahna jód aj fosfor. Liečenie pôsobí blahodárne na celú nervovú sústavu, cievy... Bahno prispieva k zrastaniu zlomenín, lieči skoro všetky kožné choroby, gynekologické choroby atď. Bahno nielen lieči, ale aj omladzuje a skrášľuje.

Klimatické podmienky

Mierna klíma, príjemné teploty, čistá voda lákajú turistov zo všetkých krajín celého sveta. Priemerná denná teplota v lete sa pohybuje medzi 25 - 30 °C a teplota vody medzi 24 – 27° C.

Základné informácie:

Názov: Bulharská republika

Rozloha: 111 000 km2

Počet obyvateľov: 8 468 000

Hlavné mesto: Sofia

Najvyššie položené miesto: Musala (2 925m)

čas: + 1 hod.

Elektrické napätie: 240 V

Dĺžka pobrežia: cca 290 km

Cestovné doklady

Občania SR môžu vstupovať na územie Bulharska buď s platným cestovným pasom alebo platným občianskym preukazom. Každé dieťa, bez ohľadu na vek, musí byť držiteľom vlastného cestovného pasu. Odporúčame, aby si občania v dostatočnom časovom predstihu skontrolovali platnosť a neporušenosť cestovného dokladu, nakoľko v prípade neplatnosti cestovného dokladu im bude odopretý vstup na územie Bulharska. Cestovný doklad musí byť platný minimálne pri vstupe i výstupe z krajiny, pre občanov EÚ sa nevyžaduje dlhšia doba platnosti. V prípade štátnych príslušníkov tretích krajín, tzv. vízových cudzincov, musí doba platnosti cestovného dokladu presahovať dobu platnosti udeleného víza minimálne o 3 mesiace. Občianske preukazy na cestu do Bulharska je možné použiť aj pokiaľ sa tranzit uskutočňuje cez územie Srbska.

www.mzv.sk/web/sofia/cestovanie/cestovne_doklady

Mena

Bulharskou menou je 1 leva ( 1 leva = 100 stotiniek )

1 EUR =  cca 1,95 BGL

1 USD =  cca 1,85 BGL

So zamenením valút v Bulharsku nie je problém. K výmene peňazí je vhodnejšie využívať banky alebo pošty. Počas sezóny sú banky otvorené v pracovné dni a aj cez víkend medzi 9:00 - 17:00 hod. Nikdy si nemeňte peniaze na ulici, problematická je aj výmena peňazí v niektorých zmenárňach. V Bulharsku nie je problém v hoteloch alebo obchodoch využívať platobné karty, ale nie je vhodné sa na to spoliehať. Odporúčame mať pri sebe hotovosť na menšie výdaje, výlety, prípadne na nákup liekov.

Lekárska pomoc

Pri ceste do Bulharska nie je povinné žiadne očkovanie. V prípade lekárskej pomoci sa obráťte na recepciu hotela, domácich v penziónoch, prípadne nášho zástupcu, ktorý zabezpečí prevoz do zdravotníckeho zariadenia. Nezabudnite si zobrať so sebou zmluvu o obstaraní zájazdu - poistku, cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Letecká doprava

Všetky lety ponúkané cestovnou kanceláriou OROSTOURS sú zabezpečované renomovanými leteckými spoločnosťami. Na základe predpisov a dohovorov bežných v medzinárodnej leteckej preprave si CK OROSTOURS vyhradzuje možnosť zmeny miesta odletu, trasy letu, možnosť medzipristátia, leteckej spoločnosti, typu lietadla a letového plánu. Presné platné časy odletu a príletu sú uvedené vo Vašich cestovných dokladoch. Prvý a posledný deň nie je zakalkulovaný v cene zájazdu, je určený k preprave a nie k vašej dovolenke. Nie je možné zaručiť odlety dopoludnia a spiatočné lety večer. Zmeny letových časov sa môžu uskutočniť aj niekoľko hodín pred plánovaným odletom a meškania sú v posledných časoch bežné. Je to spôsobené nielen počasím, ale aj technickými problémami, zvlášť preplnením vzdušných koridorov. CK OROSTOURS a letecké spoločnosti sa usilujú o najväčšiu možnú mieru vylúčenia týchto rušivých vplyvov a prosia, v prípade zmien odletových časov, prípadne oneskorenia, o Vaše pochopenie. O prípadných zmenách budú klienti obratom informovaní. Za poškodenie alebo stratu batožiny pri leteckej preprave preberá plnú zodpovednosť letecká spoločnosť. Pokiaľ k tomu dôjde, musí byť táto skutočnosť nahlásená ihneď po prílete na príslušnom mieste na letisku ešte pred colnou kontrolou a musí byť spísaný protokol (P.I.R.), ktorý je nutný pre ďalšie jednanie s poisťovňou alebo leteckou spoločnosťou. Náklady spojené s vybavovaním reklamácií hradí klient. Preprava neskladných batožín, bicyklov, surfov, snowboardov a pod. (za poplatok) musí byť nahlásená v CK OROSTOURS najmenej 7 dní pred zájazdom. Je zakázané v lietadle dovážať a vyvážať tlakové fľaše na potápanie. Preprava zvierat je možná v batožinovom priestore v špeciálnych kontajneroch (za zvláštny poplatok). Živé zvieratá sa zásadne prepravujú len po súhlase leteckej spoločnosti a vždy za poplatok.

Hotely a ubytovanie

Všetky ubytovacie zariadenia sme starostlivo vyberali s našimi zahraničnými partnermi. Popis a klasifikácia hotelov sú uvedené podľa kritérií stanovených príslušným rezortom dotyčnej krajiny (hodnotenie klientov a cestovnej kancelárie guličkami je uvedené pri popise ubytovacieho zariadenia na základe minuloročných skúseností). Kvalita hotelov sa priblížila medzinárodnej úrovni. Izby väčšinou nebývajú dostatočne izolované. Život sa odohráva zvlášť v lete, aj na ulici, často až do neskorých nočných hodín. Pre automobily a motocykle neplatia žiadne prísne predpisy. Prideľovanie izieb hosťom je vždy záležitosťou vedenia hotela. CK OROSTOURS na to nemá vplyv. Ako trojlôžková izba sa klasifikuje izba dvojlôžková s prístelkou. Výnimočne možno doplniť dve prístelky, čím sa obytný priestor zmenší. Jednoposteľové izby sú po prvé malé, po druhé zle situované a podstatne drahšie kvôli príplatku. Pri odchode z hotela izby musia byť uvoľnené najneskôr do 10:00 hod. (niekedy aj do 9:00 hod.) alebo podľa pokynov zástupcu CKO. O neskoršom uvoľnení izby sa môžete individuálne dohodnúť na recepcii (väčšinou za poplatok). Možnosť nasťahovania v deň príchodu je najskôr o 14:00 hodine. Včasný príchod alebo odchod neoprávňuje k ďalšiemu používaniu izby. U dodatočne vypísaných zvláštnych ponúk a zájazdov na poslednú chvíľu (Last minute) garantujeme iba triedu hotela, nemusí sa vždy jednať o hotel z katalógu. Názov hotela sa klient dozvie po prílete do cieľovej oblasti. Prosíme, aby ste vzali na vedomie, že vo väčšine hotelov nie je povolené donášať na izbu vlastné potraviny a nápoje. Väčšina hotelových izieb má minibar alebo chladničku. V záujme predchádzania možných problémov odporúčame po príchode do hotela skontrolovať jeho obsah a prípadné rozdiely okamžite nahlásiť na recepcii hotela. V niektorých ubytovacích zariadeniach nie je v kúpeľniach mydlo. V hoteloch so solárnym ohrevom môže chvíľami tiecť len vlažná voda. Niekedy tiež môže dôjsť na kratšiu dobu k výpadku elektrickej energie tým i klimatizácie. Väčšina pláží je verejne prístupná i miestnemu obyvateľstvu, ktoré býva hlučnejšie. Ležadlá a slnečníky sa dajú prenajať za poplatok, prípadne zdarma - viď katalóg. Údaje o vzdialenosti od hotela sú v popise hlavného katalógu len orientačné. V mimosezónnom období sa môže stať, že hotel obmedzí poskytované služby, prípadne svoje zariadenie otvorí až neskôr alebo skôr zatvorí. Môže dôjsť k obmedzeniu ponuky pre voľný čas a zábavu. V mieste pobytu je pre Vás pripravená bohatá ponuka fakultatívnych výletov. Tieto služby zaisťujeme v spolupráci s miestnou agentúrou, ktorá zájazdy poriada. Pozor na pouličných predavačov výletov! Doporučujeme Vám, aby ste si výlety zakúpili priamo u nášho zástupcu a nie u pouličných alebo plážových predajcov - ide väčšinou o necertifikované agentúry, pretože sa vám môže stať, že na výlet nepôjdete a prídete aj o peniaze.

Stravovanie

Bulharská kuchyňa je rozmanitá, je obohatená o množstvo zeleniny a syra. Zelenina je prílohou hlavného jedla, nahrádza zemiaky alebo ryžu. Bulhari pijú hlavne červené víno alebo pálenku - rakiju. Do väčšiny pokrmov pridávajú biely balkánsky syr - sirene. Tento druh syra sa vyrába z kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka. Ďalším bulharským špecifikom je takzvané kiselo mljako - bulharský jogurt, ktorý obsahuje baktériu Lactobacillus bulgaricus, ktorú nenájdete nikde inde na svete. Je to baktéria, ktorá dáva bulharskému jogurtu jedinečnú chuť a konzistenciu.

Diplomatické zastúpenie:

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii

Blv. Janko Sakazov 1504, Sofia, Bulharsko

tel.: +359-2/9429210,

fax: +359-2/9429235

Veľvyslanectvo Bulharska v Bratislave

Kuzmányho 1, 811 06 Bratislava, Slovenská republika

tel.: +421-2/54415308,

fax.: +421-2/54412404